Bora ÇAKILKAYA Kimdir?

0 695
Tasarımcı Bora ÇAKILKAYA

Bora Çakılkaya Kimdir?

Bora Çakılkaya /Designer

1975 doğumlu Bora Çakılkaya, hem iç mimar hem de tasarım ve ürün geliştiricisi olarak iş yaşamını sürdürmektedir. Çakılkaya daha çocuk yaşlarda anne ve babasının atölyesinde makinelerle geçirdiği zaman sonucu, moda ve tekstil alanlarını hayatında daima özel bir yere koydu. Çakılkaya’nın aile fertleri arasındaki çok sayıda mimar, mühendis ve ressamın varlığı; onun rotasını belirlemesinde en geçerli etkenler oldu.

Bora Çakılkaya, Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi İç Mimarlık Bölümünü 1999 yılında başarıyla tamamladı. Bu keyifli üniversite serüveni sonucunda büyük ve köklü bir mobilya atölyesinde imalat projeleri hazırladı. Ağacın ve demirin kullanımında bilinmesi gereken incelikleri ve detayları birebir olarak son jenerasyondan öğrendi.

Çalışmalarına son sürat devam etmeyi hedef bilen ve modern çağın getirilerini daima takip eden Bora Çakılkaya, 2002 yılında İstanbul’un en nezih semtlerinden olan Nişantaşı’nda faaliyet gösteren büyük mimarlık ofislerinde proje yöneticisi olarak çalıştı. Çakılkaya trendleri ve dünyanın hızlı ilerleyişini inceleyerek markalar üzerinde ciddi donanım gerektiren proje yönetimleri geliştirdi.

Bora Çakılkaya çalışmalarına her geçen gün daha fazla ivme kazandırdı ve büyük ölçekli projelerde yetki alma seviyesine ulaştı. 2005-2007 yılları arasında D&R, Gloria Jeans Coffees, Saray Muhallebicisi gibi köklü ve ünlü markaların konsept ve uygulamalarında görev aldı. Bilgi ve donanımını ilerlettiği sürecin sonunda ise önemli bir adım olarak P-ARCH ile olan ortaklığını gerçekleştirdi.

Bora Çakılkaya başarılarına gün geçtikçe yenisini ekledi ve 2007 yılında ilk sergisi olan IDW2007 etkinliğinde tasarımlarını tanıttı. Ardından 2010 yılı ona Green Dot Design Awards’tan iki eşsiz ödül getirdi.

Bora Çakılkaya imza attığı başarılar sayesinde 2011 yılında ELLE Decor tarafından En İyi Banyo Tasarımcısı Ödülü aldı. Yine aynı yıl IDW2011 Design Spirit etkinliğine katıldı. 2012 yılında ise IDW2012 kapsamında sergi etkinliğinde bulundu. Ardından 2014 yılında Hollandalı tasarımcı Jacob De Baan liderliğinde Fresh Design (Taze Tasarım) IDW 2015 etkinliğine katıldı.

Bora Çakılkaya P-ARCH ile birlikte yerli ve yabancı olmak üzere birçok kurumsal markaya, yenilikçi ve rekabete dayalı çalışmalar hazırlıyor. Projeleri müşteri, ürün ve mekan üçlemesi eksenine oturtup sanat ve moda sosuyla harmanlıyor. Bora Çakılkaya iş yaşamına halihazırda; konsept, proje ve uygulama desteği sağladığı dinamik tabanlı ofisinde yönetici olarak devam ediyor.

0 Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.