BANYO DOLAPLARI

BANYO DOLAPLARI

 

2-9_resized 3-6_resized

Banyomuzun Kişilik Göstergeleri “Banyo Dolapları”

Tasarım, hayatımızdaki sihirli kelimelerden biridir. Aslında o kelimeden hepimizin beklentisi faklıdır. Yaşadığımız ofislerin, konutların farklılaşmasını istiyoruz. Konutlarımız içinde salonlarımız, yatak odalarımız yine iç mimarinin tasarımından geçiyor. Peki, en özel anlarımızı paylaştığımız banyolarda durum nedir?

Banyonuzu öne çıkaran materyaller banyo dolapları

Banyolar kültürden kültüre değişse de tasarıma ihtiyaç duyan en önemli alanlardır. Burada yapılacak tasarım hataları bu alanın özelliğini de bozar. Kullandığımız banyomuz ne kadar mükemmel olursa olsun eğer yanlış bir banyo dolabı uygulaması gerçekleştirilmişse bütün o tasarım düşünceleri, estetik değerlendirmeler boşa gider. Banyoları tasarım açısından öne çıkaran ana materyal banyo dolaplarıdır. Banyo dolapları uygulamalarında estetik, işlevsellik, yenilikçilik belirli oranlarda yarışmalı ve ortaya geniş, ferah ve güzel bir banyo tanımlamasını bozmayacak iç mimari uygulaması ortaya çıkarılmalıdır.

Malzeme kalitesi, rengi, ortama uyumu ve işlevselliği önemli

Her ne olursa olsun, tasarladığımız alanlar müşterilerimizin kullandığı alanlardır. Bu alanların tasarımında müşterinin beklentileri iyi anlaşılmalıdır. Birçok insan banyo denilince geniş, ferah ve güzel bir banyo hayal eder.  Banyodaki yaşam konforu, estetik duygusu ve tasarımsal kaygılar kullanışlılık temelinde düşünülmeli, beklentileri karşılayacak, mekân sahibinin kültürel yapısına uygun ideal bir banyo tasarlanmalıdır. Burada banyo dolaplarının önemi çok büyüktür. Banyo dolaplarının malzeme kalitesi, rengi, ortama uyumu, işlevselliği dekorasyondaki yerini tanımlar.

İdeal bir banyo ferahlık hissi veren, davetkâr ortamdır

Banyo simgesinde yumuşama, gevşeme ve rahatlama hissi vardır. Banyo dolapları seçilirken buna uygun davranmalı, bu ruh hallerine ve çağrışımlara uygun banyo dolabı tasarımı gerçekleştirilmelidir. Bugün biz biliyoruz ki banyolar büyük alanlar değildir ve bu küçük alanları kullanmak büyük beceri ve maharet ister. Bu alanları nasıl daha iyi kullanabiliriz düşüncesinin odağında olan banyo dolapları ürünlerinde büyük bir zenginlik, çeşitlilik görülmektedir.

Banyo dolapları türleri ve özellikleri

Örneğin modern tasarımlı şık beyaz dolaplar, platin renkli dolap kapakları insana zindelik, neşe ve zenginlik hissi verir. Vintage banyo dolaplar zarafet, şehirlilik, köklülük, kültürel birikim, derinlik hissi uyandırır. Modern banyo dolaplarında haz duygumuz, tasarım duygumuz ve çağı yakalamanın keyfi vardır.Klasik banyo dolaplarında işin ekonomisi ve işlevsellik ön plandadır. Her ne olursa olsun banyo dolapları tasarımında dikkat etmemiz gereken en önemli husus: Evimizin tarzına, banyomuzun bütünlüğüne ve renk ahengine uygun modellerden oluşturulmasıdır.

Banyo dolabı banyo kompozisyonun baş aktörüdür

Banyo yapma eylemini geçici bir tatile benzetiyorum ben, eğer böyle ise banyolarımızı da tatil mekânı gibi düşünmeliyiz. Banyolar kendimizi rahat hissedeceğimiz, gevşeyeceğimiz, neşemizi bulacağımız, yeniden enerji alacağımız önemli arınma alanlarımızdır. Banyolar, temizlenme, rahatlama ve sağlık çağrışımlarıyla doludur. Dolayısıyla banyo dolaplarımızın estetiğinin de mekânın bu anlamına, çağrışımına uygun olarak tasarlanmasında büyük fayda vardır. Müşteriler de beklentilerini anlattıktan sonra iç mimarların tasarımına güvenmek durumundadırlar. Zira ışık, mekân bütünlüğü ve renk gibi kavramların bütünleştirilip bir kompozisyon haline getirilmesi ancak bir iç mimarın işidir.

Banyonuzun ana unsuru banyo dolapları

Özetleyecek olursak banyo tasarımının ana unsurlarından biri banyo dolaplarıdır. Bu dolapların ergonomisi, malzeme şekli, kullanılacak renkler ideal banyonun ortaya çıkmasında son derece önemlidir. Banyolar kendimizi yenilediğimiz, kendimizi iyi hissettiğimiz mahrem alanlardır. Işığın ve rengin alanla uyumu ideal banyonun ortaya çıkmasını sağlar. Banyo dolapları pratiklik, konfor ve estetik ölçülerini asgari düzeyde de olsa karşılamalıdır.

Bora ÇAKILKAYA

dESIGNER

www.boracakilkaya.blogspot.com

 

0 Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.